دامنه چیست

سیووب > دسته‌بندی نشده  > دامنه چیست
دامنه چیست

دامنه چیست

دامنه چیست؟

وقتی که شما تصمیم به طراحی سایت می‌گیرید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه است (domain) و اینجاست که از خود می‌پرسید منظور از دامنه چیست؟

منظور از دامنه یا دامین ، همان آدرس اینترنتی است. بله! همان آدرس‌هایی که برای باز کردن یک سایت در اینترنت وارد می‌کنید.

زمانی که شما قصد دارید مستقیماً به یک سایت وارد شوید، دامنه یا همان آدرس اینترنتی آن سایت را در نوار بالای مرورگر خود وارد می‌کنید. در تصویر زیر می‌توانید بخشی که دامنه نمایش داده می‌شود را ببینید.

دامنه‌ها شامل دو بخش اصلی هستند

اولین چیزی که باید بدانید این است که دامنه‌ها شامل دو قسمت هستند:

۱- نام دامنه: این اسمی است که شما برای سایت خودتان انتخاب می‌کنید. برای انتخاب اسم، شما هیچ محدودیتی ندارید. تنها مساله این است که اسم شما باید سرهم باشد. البته شما می‌توانید کلمات را با خط فاصله () از هم جدا کنید و نباید این اسم قبلا ثبت شده باشد.

۲- پسوند: در اینترنت پسوندهای بسیار متنوعی برای ثبت دامنه وجود دارند. پسوند با یک نقطه ” . ” از دامنه نام دامنه جدا می شود . هر کدام از پسوندها، معنایی به خصوص دارند. برای مثال، پسوند ir به معنی آن است که سایت شما ایرانی است. پسوند com مخفف commerce است و به معنای سایت تجاری است. سایر پسوندها هم هر کدام معنایی دارند.

برای مثال نام دامنه سایت ما saveweb و پسوند ما ir است.

هر دامنه‌ای، منحصر به فرد و اختصاصی است

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که دامنه‌ها اختصاصی هستند. برای مثال، همین آدرس saveweb.ir به نام ما ثبت شده است و بنابراین ما صاحب آن محسوب می‌شویم. پس هیچ شخص دیگری نمی‌توان این ترکیب مشخص را به نام خود ثبت کند.

دامنه‌ها به صورت سالیانه خریداری می‌شوند

خرید دامنه به صورت سالیانه است. این یعنی زمانی که شما یک دامنه را ثبت می‌کنید ، برای مدت زمان مشخصی این کار را انجام می‌دهید. یعنی مثلاً برای ۱ سال یا چند سال آن را خواهید داشت و پس از گذشت این دوره، اگر دوباره ان را تمدید نکنید، دیگران می‌توانند این دامنه را برای خود تصاحب کنند.

URL چیست و چه تفاوتی با دامنه دارد؟

دامنه یا دامین در واقع آدرس صفحه اصلی وب سایت شما هستند و هیچ کاراکتر و علامت اضافی در انتهای  آن قرار نمی گیرد. اما URL به تمام مشتقات یک نام دامنه گفته می شود.

به عنوان مثال https://www.saveweb.ir نام دامنه وب سایت سیووب است و بقیه صفحات سایت ما دارای آدرس URL ای مانند https://saveweb.ir/blog هستند. در نهایت باید این را بدانید که هر صفحه اینترنتی دارای یک آدرس است. صفحه اصلی یک وب‌سایت فقط خود دامنه است و صفحات دیگر آن، هر کدام دارای یک URL منحصر به فرد هستند.

در این مقاله شما با مفهوم دامنه آشنا شدید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که دامنه شما مثل یک شماره موبایل است و هر چقدر بهتر، جذاب‌تر و ساده‌تر باشد، می‌تواند تاثیر بهتری روی مخاطب شما بگذارد. پس خوب است کمی وقت بگذارید و مطمئن شوید که دامنه درستی را برای سایت خود انتخاب می‌کنید. چرا که این سایت قرار است تا مدت‌های بسیاری برای شما کار کند.

سیووب دامنه چیست سیووب دامنه چیست دامنه توضیح دامنه
admin 21212
۲ نظرات
  • سیووب دامنه چیست سیووب دامنه چیست دامنه توضیح دامنه
    خرید لباس ورزشی
    پاسخ
    ارسال شده در۱۱:۰۶ ق٫ظ, ۴ تیر ۱۳۹۹

    ببخشید من میتونم برای سایتم چندتا دامنه بخرم و وصل کنم؟

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت